FA Vase

First Qualifying Round
 AFC STONEHAM  3-0  Malmesbury Victoria
 Thame United  5-1  TADLEY CALLEVA
 AFC PORTCHESTER  3-0  Holyport
 BROCKENHURST  5-0  RINGWOOD TOWN
 Corsham  1-0  US PORTSMOUTH
 Westbury  2-1  FOLLAND SPORTS
 NEW MILTON TOWN  1-5  HORNDEAN
 Oldland Abbotonians  4-0  LYMINGTON TOWN
 WHITCHURCH UNITED  3-1  LAVERSTOCK & FORD
 HAMWORTHY UNITED  3-5  AMESBURY TOWN
 COWES SPORTS  4-2 (aet)  Cadbury Heath
 ANDOVER NEW STREET  1-3 (aet)  Gillingham Town
 Hallen  3-2  FAWLEY AFC
 BOURNEMOUTH  4-3  VERWOOD TOWN
 HYTHE & DIBDEN  1-2  TEAM SOLENT
 ROMSEY TOWN  3-0  Warminster Town
 CHRISTCHURCH  2-1  Swanage Town & Herston
 ALRESFORD TOWN  5-1  Chippenham Park
 BEMERTON HEATH HARLEQUINS  7-0  DOWNTON
Second Qualifying Round
 FLEET SPURS 1-3  Fairford Town
 ALTON TOWN 4-2  Henley Town
 BASHLEY  0-4  Highworth Town
 AFC STONEHAM  3-1  Longlevans
 Lydney Town 2-0  AFC PORTCHESTER
 WHITCHURCH UNITED  0-6  AMESBURY TOWN
 PORTLAND UNITED  2-0  Almondsbury UWE
 SHAFTESBURY 5-1  FAREHAM TOWN
 CHRISTCHURCH  1-3  ROMSEY TOWN
 Hallen  1-3  TEAM SOLENT
 BOURNEMOUTH  3-1  BROCKENHURST
 HORNDEAN  2-0  Oldland Abbotonians
 COWES SPORTS  0-2  ALRESFORD TOWN
 BEMERTON HEATH HARLEQUINS  3-0  Longwell Green Sports
 EAST COWES VICTORIA  0-4  Sherborne Town
First Round Proper
ALTON   0-2 Corinthian 
Fairford Town  1-2  ANDOVER TOWN
ALRESFORD TOWN   5-3  Lingfield
AMESBURY TOWN  0-1  Brimscombe & Thrupp
 Helston Athletic  1-2  TEAM SOLENT
 Street  0-2  BLACKFIELD & LANGLEY
 BOURNEMOUTH  0-3  Melksham Town
 BEMERTON HEATH HARLEQUINS  2-2  Plymouth Parkway
 Plymouth Parkway  0-3  BEMERTON HEATH HARLEQUINS
 SHOLING  0-3  Buckland Athletic
 ROMSEY TOWN  2-3  PORTLAND UNITED
 AFC STONEHAM  1-3  SHAFTESBURY
 Horsham YMCA  3-1 (aet)  HORNDEAN
Second Round Proper
Buckland Athletic  1-0  NEWPORT IoW 
 Corinthian 3-2  ALRESFORD TOWN
 Croydon 2-1  ANDOVER TOWN
 Cullompton Rangers  1-1 (aet)  BEMERTON HEATH HARLEQUINS
 BEMERTON HEATH HARLEQUINS  3-2  Cullompton Rangers
MONEYFIELDS 0-4 Thatcham Town
PORTLAND UNITED 1-2 BLACKFIELD & LANGLEY
SHAFTESBURY 1-3 TEAM SOLENT
3rd round proper
TEAM SOLENT 1-0  Bodmin Town 
Exmouth Town 3-2  ALRESFORD TOWN
BEMERTON HEATH HARLEQUINS 2-1  ANDOVER TOWN
4th Round Proper
TEAM SOLENT  3-0 Croydon
5th Round Proper (28.01.17)
TEAM SOLENT  2-5 South Shields